iranFlag
سامانه پایش و ارزیابی فناوری و نوآوری ایران
The Official portal of monitoring and evaluation
of innovation and technology,
Islamic Republic of Iran
امروز: یک شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

آخرین اخبار

اخبار و تازه‌ها

جایگاه ایران در شاخص نوآوری جهانی- ۲۰۱۷
۲۰ آذر ۱۳۹۷

گزارش شاخص جهانی نوآوری2017:

رتبه 75 ایران در نوآوری

رويدادهايي كه طي دهه‌هاي اخير به وقوع پيوسته، جريان متفاوت و پيچيده‌اي را براي اقتصاد جهاني رقم‌زده، به‌طوری‌که پيش‌بيني تصوير آينده اقتصاد جوامع مختلف را بسيار دشوار ساخته است. مجمع جهاني اقتصاد هرساله كشورها را به لحاظ رقابت‌پذیری در سطح بین‌المللی با يكديگر مقايسه و رتبه‌بندي مي‌كند.

عامل نوآوري به دليل اهميت خاصي كه دارد مبنايي است براي مقايسه كشورها با يكديگر كه حاصل اين مقايسه را سازمان جهاني مالكيت فكري به همراه دو نهاد بین‌المللی ديگر هرساله در گزارش GII (Global Innovation Index) بيان مي‌كنند.

گزارش نوآوری جهانی (Global Innovation Index) با هدف بررسی ابعاد مختلف نوآوری و ارائه ابزاری کمکی جهت سیاست‌گذاری‌های بلندمدت و کلان کشورها انتشار می‌یابد تا منجر به رشد نتایج و خروجی‌های آن، افزایش بهره‌وری و بهبود وضع اشتغال شود.

در رقابت كشورها با يكديگر عوامل ديگري به‌غیراز نوآوري مطرح است كه عبارت است از نهادها و زيرساخت‌ها، بهداشت و آموزش پايه، ساختار اقتصاد كلان، آموزش عالي، حجم و كارآيي بازار كالا و كار، كارآيي بازارهاي مالي و ظرفيت‌هاي جذب فناوري.

نوآوری جهانی در طراحی به دو شاخص اصلی زیر بستگی دارد:

اول؛ ورودی نوآوری

دوم ؛ خروجی نوآوری، که هر یک از آن‌ها بر روی ستون ویژه خود متمرکز شده است.

برای اولین مورد در این شاخص که( ورودی نوآوری) نام دارد: پنج ستون از عناصر

اقتصاد ملی که قادر به فعالیت‌های نوآورانه است نشان داده شده که عبارت‌اند از: نهادها، سرمایه انسانی و پژوهش، زیرساخت‌ها، توسعه‌ی بازار، توسعه‌ی کسب‌وکار.

شاخص دوم که (خروجی نوآوری) است، در دو ستون به نمایش درآمده که عبارت‌اند از: خروجی تکنولوژی و دانش‌بنیان و عرصه شناختی، خروجی خلاقانه. هرکدام از این 7 شاخص اصلی زیرمجموعه‌های خاص خودشان را دارند که درمجموع به 103 شاخص می‌رسد.

 

اطلاعات این گزارش از پایگاه موسسه شاخص‌های نوآوری جهان در ماه آوریل 2017 جمع‌آوری شده است.

1- در سال 2016 میلادی، در بین کشورهای مورد بررسی بر اساس شاخص نوآوری جهانی،رژیم صهیونیستی با رتبه 21 در دنیا از وضعیت خوبی برخوردار بوده است. بعدازآن امارات با رتبه 41، ترکیه با رتبه 42، عربستان سعودی با رتبه 49، ایران با رتبه 92 و مصر با رتبه 107 قرار گرفتند. این بررسی نشان می‌دهد که کشورهای بررسی به‌جز ایران که با 14 پله صعود و ترکیه نیز با پیشی گرفتن از عربستان سعودی، سایر کشورهای موردبررسی تقریباً همه تنزل رتبه داشته‌اند.


 

2- در سال 2017 میلادی، کشورهای مورد بررسی بر اساس شاخص نوآوری جهانی در بین کشورهای مختلف دنیا رژیم صهیونیستی با رتبه 17 در دنیا از وضعیت خوبی برخوردار بوده است. بعدازآن امارات با رتبه 35، ترکیه با رتبه 43، عربستان سعودی با رتبه 55، ایران با رتبه 75 و مصر با رتبه 107 قرار گرفتند. این بررسی نشان می‌دهد که کشور ایران با 14 پله صعود داشته است.


 

3- ایران از سال 2014 به بعد وضعیت و رتبه خود را بر اساس شاخص نوآوری جهانی در بین کشورهای مختلف دنیا بهبود بخشیده است و از رتبه 120 جهان در سال 2014 به 75 جهان صعود کرده است. هرچند که در سال 2014 نسبت به 2013 حدود 7 رتبه تنزل داشته است. یعنی از رتبه 113 در سال 2013 میلادی به رتبه 120جهان تنزل یافته است. درحالی‌که در سال 2017 نسبت به سال 2014 حدود 45 رتبه صعود کرده است.


 

رتبه‌بندی رقابت‌پذیری در سطح بین‌المللی بر اساس شاخص‌های زیادی صورت می‌پذیرد. برخی از این شاخص‌ها همانند حجم فیلم‌های بارگذاری شده در یوتیوپ در ایران کاربردی ندارد.به‌صورت کلی در این رتبه‌بندی برخی کشورها همانند سوئد، سوئیس، انگلستان و برخی از کشورها تقریباً روند ثابتی دارند و همواره در بین 10 کشور برتر قرار می‌گیرند. در بین کشورهای درحال توسعه جابجایی رتبه‌ها به نسبت زیاد است. در این‌ بین کشورهای منطقه بخصوص کشورهایی مانند عربستان سعودی هرچند از رتبه نسبتاً خوبی برخوردار است ولی در کل طی سال‌های موردبررسی روندی نزولی داشته است. ولی کشورهای مانند ترکیه که در یک برهه زمانی درگیر مشکلات داخلی بوده است، در بیشتر سال‌ها روند رو به رشدی داشته است. ایران نیز از سال 2014 به بعد بهبود نسبتاً مناسبی در رتبه خود داشته است، یعنی از رتبه 120 در سال 2014 به رتبه 75 جهان در سال 2017 صعود کرده است. اگر روند رشد به این نحو ادامه پیدا کند رشد جمهوری اسلامی ایران می‌تواند به وضعیت و جایگاه بهتری دست یابد.